Cukrzyca typu MODY – poznaj jej przyczyny

Cukrzyca typu MODY (ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) jest schorzeniem występującej w grupie wiekowej między 10 a 30 rokiem życia. Coraz częściej zauważa się też jej występowanie u dzieci poniżej 6 lat. Cukrzyca typu MODY jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ nie daje wyrazistych objawów, jakie kojarzymy z innymi odmianami tej choroby. Szczęśliwie jest też stosunkowo prosta do kontrolowania – opiera się ono na diecie oraz, w bardziej wymagających przypadkach, leczeniu za pomocą doustnej farmakoterapii. Jakie są przyczyny cukrzycy typu MODY i kiedy warto skontrolować stan zdrowia, swój lub dziecka, u lekarza? Wyjaśniamy w naszym krótkim poradniku.

Cukrzyca typu MODY – dlaczego się pojawia? 

Cukrzyca typu MODY jest schorzeniem występującym rodzinnie, często w następujących po sobie pokoleniach. Sugeruje to, że skłonność do zachorowania na cukrzycę MODY może być przekazywana genetycznie. Jeśli więc w Twojej rodzinie została ona zdiagnozowana, warto skontrolować zdrowie Twoje i Twojego potomstwa. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia cukrzycy MODY jest mutacja pojedynczego genu, który odpowiada za wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki. Tendencja to wystąpienia mutacji jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, niezwiązany z płcią. Oznacza to, że połowa dzieci rodzica chorego niezależnie od płci również zachoruje. 

Cukrzyca typu MODY, podobnie jak inne rodzaje cukrzycy, wymagają nie tylko stałej kontroli lekarskiej, ale również ciągłego edukowania się w jej zakresie. Źródłem sprawdzonej i wartościowej wiedzy na jej temat jest portal Szkoła Diabetyka https://www.szkoladiabetyka.pl/cukrzyca/cukrzyca-mody. Na jego stronach znajdziesz praktyczne porady oraz opracowania najnowszych badań w zrozumiałym nawet dla laików języku. 

Czynniki pozagenetyczne warunkujące zachorowanie 

Obciążenie genetyczne jest jednym z czynników, które mogą sprawić, że pojawi się cukrzyca typu MODY. Nie jest to jednak czynnik jedyny. Badania wskazują, że zwiększone ryzyko zachorowania jest też efektem niedoboru witaminy D, zbyt wczesnego wprowadzenia do diety mleka krowiego czy infekcje.