Co warto wiedzieć o implantach stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne to rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się przy uzupełnianiu ubytków zębowych. Co ważne, jest to metoda dająca bardzo naturalne efekty, przez co cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób potrzebujących uzupełnienia straconych zębów. Jak wygląda wszczepienie implantu stomatologicznego? Jak przygotować się do zabiegu?

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego?

Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego można podzielić na cztery etapy. Pierwszy etap polega na podaniu pacjentowi znieczulenia. W większości przypadków stomatolodzy po konsultacji z osobą poddawaną wszczepieniu implantu decydują się na znieczulenie miejscowe. W przypadku osób z dużą wrażliwością na ból, u których przeprowadzenie zabiegu może być utrudnione specjaliści sięgają po znieczulenie typu Wand.

Po znieczuleniu przychodzi kolej na następny etap, czyli osteotomię. Jest to nic innego jak szereg czynności, których celem jest przygotowanie w odpowiedni sposób miejsca do wszczepienia implantu. Niezbędne jest przy tym wykonanie kilku niewielkich nacięć na dziąsłach w celu odsłonięcia kości. Kiedy już to się stanie, stomatolog przy pomocy wiertła wykonuje otwór, w którym zostanie umieszczony implant.

Trzeci etap to umieszczenie implantu w odpowiednio wcześniej przygotowanym miejscu. To najbardziej skomplikowany etap wymagający od stomatologa ogromnego skupienia. Implant musi być umieszczony stanowczo (aby był stabilny), a jednocześnie delikatnie (aby nie doszło do uszkodzenia kości czy dziąsła). Początkowo umieszcza się tu tylko niewielki słupek, a dopiero po kliku miesiąca może dojść do założenia korony i jej dopasowania do kształtu i koloru pozostałego uzębienia.

 Czas trwania zabiegu wynosi około 20-30 minut. Dla bezpieczeństwa pacjenta zawsze jest on przeprowadzany w warunkach pełnej aseptyki, z zachowaniem najbardziej rygorystycznych zasad dotyczących sterylności zarówno samego sprzętu jak i pomieszczenia, w którym będzie się odbywało wszczepienie implantu.

Warto wiedzieć, że skuteczność wstawiania implantów zależy nie tylko od umiejętnej pracy stomatologa, ale również od odpowiedniego postępowania po zabiegu. Przede wszystkim przez klika godzin należy stosować zimne okłady w miejscu, w którym został umieszczony słupek implantu. Dodatkowo przez przynajmniej kilka dni nie wolno pić alkoholu oraz spożywać ciepłych i zimnych pokarmów.

Czy wszczepienie implantu zębowego wymaga specjalnego przygotowania?

Samo podejście do zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jednak pamiętać o tym, że zanim do niego dojdzie niezbędna jest przynajmniej jedna konsultacja (choć często jest ich zdecydowanie więcej) ze stomatologiem. Bardzo często zanim jeszcze dojdzie do wszczepienia implantów wykonywane są skrupulatne badania dentystyczna i jeżeli zajdzie taka potrzeba wdrażane jest leczenie. Dodatkowo niezbędne jest przeprowadzenie stożkowej tomografii komputerowej, która pozwoli specjaliście przygotować plan przeprowadzenia zabiegu, aby był on efektywny i co ważne bezpieczny dla pacjenta. WIęcej ciekawych informacji można znaleźć na stronie: https://www.beautydental.pl/implantologia,14