Co to jest andropauza?

Wraz z wiekiem, zarówno męski jak i kobiecy organizm przechodzi przez szereg zmian i trudniejszych okresów. Panie doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest menopauza. Jest to nic innego, jak przekwitanie u kobiet, a jednocześnie utrata zdolności rozrodczych. Okazuje się, że panowie również przechodzą przez tego typu okres, jednak w ich przypadku mówi się o andropauzie. Wobec tego czym jest męska andropauza i jak się ona objawia?

Co to jest andropauza?

Andropauza jest często określana mianem wiropauzy. Można śmiało nazwać ją męskim klimakterium i przekwitaniem. Okazuje się, że andropauza jest procesem, który następuje stopniowo i co najważniejsze, nie będzie ona problemem wszystkich mężczyzn. Wiele panów zastanawia się jak długo trwa andropauza u mężczyzn? Otóż można powiedzieć, że proces ten może ciągnąć się przez długie lata. Zwykle rozpoczyna się ona pomiędzy 40 a 55 rokiem życia. Andropauza związana jest przede wszystkim z niedoborem androgenów, a także ze spadkiem produkcji testosteronu. Mężczyzna jednak nie dostaje jasnego sygnału, że przekwitanie się już rozpoczęło.

Czym objawia się andropauza?

Andropauza objawy to tak naprawdę zróżnicowane dolegliwości. Zwykle wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji męskiego organizmu. Zachodzi bowiem wiele zmian zarówno w psychice jak i w wyglądzie fizycznym. Do najczęściej występujących objawów andropauzy można zaliczyć:

  • wyraźne zmniejszenie się masy mięśniowej połączone z przyrostem tkanki tłuszczowej- najczęściej w okolicy brzucha.
  • ogólne osłabienie organizmu i uczucie zmęczenia
  • brak zadowolenia z życia i pogorszenie się samooceny
  • drażliwość oraz pojawiające się problemy z koncentracją i pamięcią
  • nadciśnienie tętnicze i problemy z reagowaniem na chłód
  • znaczne osłabienie odporności
  • zmienność nastrojów
  • problemy z prostatą

Jak można leczyć i łagodzić objawy andropauzy?

By załagodzić objawy andropauzy, panowie powinni uświadomić sobie, że to od nich zależy jak ona przebiegnie. Wraz z pojawieniem się pierwszych objawów, panowie powinni zgłosić się do lekarza. Najważniejsze jest sprawdzenie stanu prostaty, a także ustalenie tego, czy nie dochodzi do znacznie poważniejszych zmian w organizmie. Jeśli pojawiły się problemy z nietrzymaniem moczu, warto wyposażyć się w wyroby chłonne w postaci wkładek urologicznych. Można je znaleźć na stronie chlonne24.pl i wybrać odpowiednie wkładki, dopasowane do potrzeb. Co więcej panowie powinni zmienić nawyki żywieniowe. Konieczna będzie dieta bogata w:

Te dwa składniki pomogą zapanować nad hormonami płciowymi. Co więcej taka dieta pomoże kontrolować masę ciała. Dodatkowo można włączyć suplementację wapnia i witamin D. Mężczyźni powinni również zaangażować się w aktywność fizyczną. Wysiłek znacznie podnosi poziom testosteronu we krwi. Co więcej podczas treningu wydzielać się będą hormony szczęścia, co znacznie poprawi samopoczucie zarówno pod względem fizycznym jak i pod względem psychicznym. Panowie również powinni poświęcać czas na aktywność, która znacznie poprawi im humor. Wspólne wyjście z kolegami na kręgle, czy być może na piwo, pozwoli mężczyznom poczuć się o wiele lepiej i da im chwilę wytchnienia. Czas andropauzy to także czas skupienia się na sobie i swoich własnych potrzebach. Warto także rozstać się na okres andropauzy lub na zawsze z wszelkimi używkami. Szczególnie tyczy się to palenia papierosów, które będą mieć negatywny wpływ na zdrowie panów. Finalnie muszą oni pamiętać, że andropauza jest okresem przejściowym i prędzej czy później ona minie.