Co należy wiedzieć o białaczce?

Białaczka, czyli nowotwór krwi, może dotknąć każdego bez względu na wiek czy płeć. Choroba ma kilka typów. Istnieje m.in. białaczka szpikowa i limfoblastyczna, a każda z nich charakteryzuje się innym przebiegiem, ostrym lub przewlekłym. Jak leczyć białaczkę?

Rak krwi jakim jest białaczka polega na namnażaniu się nieprawidłowych komórek w szpiku kostnym. Nieprawidłowe komórki przemieszczają się w krwiobiegu po organizmie i niszczą zdrowe komórki. Atakują również organy – na przykład nerki, wątrobę, węzły chłonne czy śledzionę.

Ze względu na przebieg choroby wyróżnia się białaczkę ostrą i przewlekłą. Nazwa choroby wywodzi się od białawego koloru krwi osoby chorej na ostrą białaczkę. Typ ten charakteryzuje się bowiem zmianami białych krwinek we krwi, w szpiku i narządach wewnętrznych.

Jakie są objawy białaczki?

Białaczka ostra postępuje zazwyczaj szybciej niż przewlekła, ma też gwałtowniejszy przebieg. Białaczka przewlekła może z kolei rozwijać się nawet kilka lat nie dając wyraźnych objawów. Chcesz wiedzieć jak się leczy białaczkę? Wejdź na https://www.dkms.pl/

W przypadku ostrej białaczki chory odczuwa ogólne osłabienie, szybko się męczy, a jego samopoczucie znacznie się pogarsza w przeciągu kilku dni lub tygodni. Chory często miewa przyspieszone tętno, oddech. Może też odczuwać szum w uszach oraz zawroty głowy. U chorego mogą ponadto wystąpić krwotoki z nosa, bladość skóry, siniaki, wybroczyny skórne, a także naloty na migdałkach, języku i w jamie ustnej.

Inny przebieg ma białaczka przewlekła, która przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Chorzy cierpiący na ten rodzaj raka są podatni na infekcje, często czują się osłabieni. Towarzyszą temu bóle gardła, nocna potliwość, zmniejszony apetyt i utrata wagi przy czym apogeum objawów występuje dopiero w późnej fazie choroby.

Ostra białaczka limfoblastyczna dotyczy głównie osób młodych, do 30. roku życia. Jest to najczęstszy nowotwór wśród dzieci, zwłaszcza między 2 a 10 rokiem życia. Z kolei ostra białaczka szpikowa w większości przypadków dotyka osób dorosłych, a ryzyko jej rozwoju zwiększa się wraz z wiekiem. W związku z tym szczególnie zagrożone są nią osoby po 65. roku życia.

Jak leczyć białaczkę?

Białaczkę leczy się przede wszystkim za pomocą chemioterapii. W wielu przypadkach stosuje się także przeszczep szpiku kostnego. Przeszczep polega na podaniu pacjentowi substancji szpikowej od zdrowego dawcy, która może odtworzyć układ krwiotwórczy chorego. Niestety, znalezienie odpowiedniego dawcy jest niezwykle trudne z uwagi na to, że genotyp człowieka jest bardzo skomplikowany. Staje się to jednak coraz łatwiejsze, m.in. dzięki stworzonej przez Fundację DKMS bazie Ośrodka Dawców Szpiku. Może się do niej zarejestrować każdy i, dzięki temu, każdy może uratować życie osobie chorej na raka.