Chcesz usunąć tatuaż? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Tatuaże z założenia są czymś, co będzie zdobiło Twoją skórę na zawsze, szczególnie uważało się tak kiedyś. Obecnie nie jest to już konieczne. Istnieje możliwość usunięcia tatuażu, co jest ogromnym udogodnieniem dla wielu osób. Prawdą jest, że zabieg ten jest kosztowny i czasochłonny, więc najlepszym wyborem będzie dokładne przemyślenie decyzji, dotyczącej tatuażu. Zaoszczędzi to późniejszego podejmowania się nieprzyjemnych zabiegów, mających na celu pozbycie się rysunku z ciała. Jeśli jednak jest już za późno, a jedyne o czym marzysz, to jego zniknięcie, gdyż z jakichś względów po prostu Ci on nie odpowiada możesz śmiało spróbować. Sprawdź, najważniejsze informacje na temat usuwania tatuażu!

Usuwanie tatuażu – czy zawsze jest skuteczne?

Decydując się na wykonanie trwałego tatuażu powinieneś być w pełni pewny tego, że będzie Ci on odpowiadał przez jak najdłuższy czas, a najlepiej na zawsze. Sam fakt, że istnieje możliwość usunięcia tatuażu nie oznacza, że jest to najlepszy pomysł. Czy efekt będzie zadawalający zależy od wielu czynników, jednym z najważniejszych jest wielkość dzieła. Udogodnieniem jest, że zarówno czarny jak i kolorowy tusz mogą zostać usunięte, ale nie jest powiedziane, że zabiegi nie pozostawią po sobie żadnych śladów. Mogą to być między innymi blizny czy zaczerwienienia, w szczególności w momencie, w którym nie dbasz odpowiednio o swoją skórę po wykonaniu zabiegu. Decydując się na usuwanie laserowe musisz wiedzieć, że nie da się usunąć białego tuszu, ponieważ kolor ten jest dla lasera niewidoczny.

Jakie metody można wyróżnić?

Wybór metod za pomocą których można usunąć tatuaż jest dosyć spory i zróżnicowany. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla swojej skóry, wielkości czy kolorów dziary. Najstarszą ze znanych metod jest usuwanie chirurgiczne tatuażu. Ma ono wiele minusów takich jak ten, że zostawia on blizny, a dodatkowo przy dużych tatuażach konieczny jest przeszczep skóry. Najczęściej wykonywaną metodą jest laserowe usuwanie, które choć wymaga dużego nakładu czasu, jest znacznie lepsze dla skóry niż chirurgiczne. Kolejną metodą jest IPL, które może pozostawić blizny i przebarwienia, a dodatkowo jest bardzo czasochłonne. Istnieje także metoda, w której naskórek, możesz to zrobić chemicznie bądź mechanicznie. Jest to okropny sposób, gdyż może w znaczny sposób uszkodzić naskórek. Nie poleca się wykonywania go. Nie sposób zapomnieć o elektrokoagulacji, w trakcie której stosuje się prąd. Sposób dobry tylko na niewielkie tatuaże i nie jest odpowiedni dla wszystkich.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest, aby dbać o skórę, w miejscu w którym usunęło się tatuaż, gdyż ma to znaczący wpływ na to, jak później będzie wyglądała skóra. Jest to tak samo istotne jak w przypadku pielęgnacji tatuażu po zrobieniu go. Dzięki temu są mniejsze szanse na powstanie blizn i przebarwień. Odpowiednia pielęgnacja skóry przyspiesza proces gojenia. Najczęściej wskazane jest używanie preparatu mającego antybiotyk w swoim składzie. Pamiętaj o tym, aby nie zrywać strupów. Osoby, które zdecydowały się na metodę laserową, przez około pół roku nie powinny wystawiać tego miejsca na promieniowanie słoneczne. Wiele zależy tutaj od metody, którą wybierzesz. Powinieneś dostać dokładne zalecenia od osoby, która wykonuje Twój zabieg.