Bujna czupryna na wyciągnięcie ręki
Zawartość podstrony
Przeszczep włosów to zabieg medycyny estetycznej, na który decyduje się coraz więcej osób. Transplantacja włosów pozwala zagęścić i uzupełnić ilość włosów na naszej głowie. Tym samym możemy raz na zawsze pozbyć się naszych kompleksów na tym punkcie.
Dlaczego warto zdecydować się na przeszczep włosów?
Transplantacja włosów idealnie sprawdzi się, gdy inne metody zagęszczania włosów się nie sprawdziły. Co ciekawe przeszczepić włosy możemy nie tylko na głowę. Możemy zdecydować się na transplantację włosów na brwi, tors czy w okolice zarostu. Ten ostatni zabieg bardzo popularny jest w Turcji. W tamtej kulturze bardzo bujny zarost jest symbolem męskości.
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że przeszczepy włosów mają dość długą historię. Pierwszy tego typu zabieg został wykonany 1939 roku. Pionierem był japoński lekarz Okuda. Oczywiście od tego czasu technika przeszczepów została znacznie udoskonalona.
Jak wygląda przeszczep włosów?
Sam przeszczep włosów nie jest zbyt skomplikowany. Pierwszy krok to ustalenie linii włosów na czole. Dzięki temu uzyskamy naturalny wygląd, tę czynność wykonuje lekarz przed rozpoczęciem zabiegu. Całość trwa od 1,5 do 3 godzin. Czas trwania zabiegu uzależnimy jest od rozmiaru naszej łysiny, rodzaju implantów, ich rozmieszczenia czy wieku pacjenta. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jedynie u dzieci wykonuje się zabieg w znieczuleniu ogólnym.
Najpierw goli się włosy na potylicy, z tego miejsca pobiera się pasek skóry lub kilka pasków skóry o szerokości 1,0–0,5 centymetrów. Z tych pasków skóry przygotowuje się implanty włosów, które zawierają od 1 do 3 mieszków włosowych. Blizna po pobranym pasku, zazwyczaj milimetrowej szerokości, ukryje się później pod włosami.
Jak przebiega proces rekonwalescencji?
Zazwyczaj pacjent bardzo szybko dochodzi do siebie. Przez kilka dni po przeszczepie zazwyczaj pojawia się obrzęk i zasinienie. Mogą też wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe.
Pacjent dostaje zazwyczaj receptę na środki przeciwbólowe, antybiotyk do spryskiwania rany oraz plastry żelowe, z których wykonuje się opatrunki. Po kilku dniach wszelkie dolegliwości bólowe powinny minąć. Po tym czasie nie trzeba już stosować specjalnej pielęgnacji skóry głowy, możemy bez problemu wychodzić na mróz czy słońce, czyli prowadzić całkowicie zwyczajne życie.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu?
Pierwszym poważnym przeciwwskazaniem są choroby układu krążenia, zaawansowana cukrzyca, nowotwory, a także łysienie plackowate. Przeszczep nie pomoże też, gdy łysina zajmuje praktycznie całą powierzchnię głowy, mamy do czynienia z ostatnim stopniem łysienia w skali Norwooda. Zabieg nie zostanie wykonany u pań, które mają poważne zaburzenia hormonalne.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
W przypadku przeszczepu włosów, podobnie jak w przypadku każdego zabiegu mogą wystąpić powikłania. A zatem rozważmy dokładnie wszystkie za i przeciw. Nie bójmy się zadawać pytań lekarzowi. Wszak chodzi o nasze zdrowie, a nawet życie. Dobrej klasy specjalista rozwieje nasze wątpliwości.