Borelioza – czym jest i dlaczego jest niebezpieczna

Borelioza to choroba odzwierzęca, którą wywołują kleszcze. Jest niezwykle niebezpieczna, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań i wymagać długotrwałego leczenia.

Czym jest borelioza?

Borelioza, zwana inaczej chorobą z Lyme, to choroba odkleszczowa wywołana przez bakterię Borrelia burgdorferi, której nosicielami są kleszcze. Krętki Borelii dostają się do ludzkiego organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszcza. Choroba może rozwijać się bardzo długo, często przez wiele lat nie dając żadnych objawów. W wielu wypadkach choroba ujawnia się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach od ukąszenia, ale z powodu wielu objawów, nie jest prawidłowy diagnozowana. Bywa, że do rozpoznania dochodzi przypadkowo, w trakcie diagnostyki innych chorób. Szacuje się, że borelioza można dawać ponad 60 różnych objawów, dotyczących całego organizmu.

Dlaczego borelioza jest niebezpieczna?

Borelioza to choroba, która ma szereg przykrych i niebezpiecznych konsekwencji. Jest bardzo trudna do wykrycia, objawy są często mylone z innym chorobami. Borelioza może prowadzić do poważnych powikłań w funkcjonowaniu całego organizmu. Mogą wystąpić choroby serca, układu neurologicznego i nerwowego, stawów, skóry i oczu. Wiele objawów ujawnia się dopiero po wielu latach od zakażenia, wtedy można mówić o boreliozę przewlekaj. Bywa, że choroba towarzyszy człowiekowi do końca życia, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów.

Jak dochodzi do zakażenia boreliozą?

Zakażenie boreliozą następuje wskutek ukąszenia przez kleszcza, który był nosicielem groźnej bakterii. Kleszcze występują najczęściej w lasach, ale coraz częściej można je spotkać w parkach, osiedlowych skwerach czy ogródkach działkowych. Przebywają na większych wysokościach, wspinają się na trawy i krzewy, a następnie spadają na przechodzących ludzi i szukają idealnego miejsca do wkłucia. Najchętniej wybierają miejsca, gdzie skóra jest miękka, tj. skóra za uszami, pod kolanami, w zgięciach łokci, na brzuchu, w okolicach miejsc intymnych. Często można je znaleźć na głowie, za uszami, a także pod biustem, na rękach i stopach. Moment wkłucia jest niewyczuwalny, ponieważ kleszcz wpuszcza w skórę substancje znieczulająca. W wyniku takiego wkłucia może dojść do zakażenia.

Nie każdy kleszcz wywołuje boreliozę, ale w celu zredukowania możliwości zarażenia, należy niezwłocznie po ukąszeniu, usunąć pajęczaka i dokładnie obserwować miejsce wkłucia. Natychmiastowej reakcji wymaga pojawiający się na skórze rumień wędrujący, które świadczy o tym, że doszło do zakażenia. Borelioza leczona od razu po zakażeniu w 90% przypadków ustępuje i nie prowadzi do poważniejszych powikłań.

Diagnostyka boreliozy

Rozpoznanie choroby jest trudne, bo charakterystyczny rumień nie zawsze występuje. Jeżeli po ukąszeniu kleszcza występują objawy takie jak gorączka, złe samopoczucie, ogólne rozbicie należy niezwłocznie udać się do lekarza. Trzeba pamiętać, że im szybciej rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Podstawą metodą rozpoznania choroby jest wywiad z pacjentem, potwierdzający ukąszenie przez kleszcza oraz występowanie rumienia lub objawów grypopodobnych. Diagnostyka opiera się również na badaniach serologicznych, które jednak nie dają 100% pewności. Do podstawowych należą:

  • Test ELISA – tekst wykonuje się w celu wstępnego potwierdzenia boreliozy. Ma ok. 30% wykrywalności.
  • Test Western Blot – ma wyższą skuteczność, ale minusem jest długi czas oczekiwania na wynik. Wynik pozytywny oznacza boreliozę, wynik negatywny jej nie wyklucza.

W celu wykluczenia zakażenia można zastosować badanie samego kleszcza. Jest badanie genetyczne, polegające na badaniu samego kleszcza i wykryciu sekwencji DNA charakterystycznych dla określonych patogenów. Badanie takie można zamówić w laboratoriach genetycznych, takich jak laboratorium Blumed. Takie badanie można zamówić poprzez stronę: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-cena/

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy jest długie i trudne, wymaga zastosowania kilkutygodniowej, łączonej antybiotykoterapii. Rodzaj leczenia jest uzależniony od występujących objawów oraz czasu, w jakim zostały wykryte. Skuteczność leczenia jest najwyższa z pierwszej fazie choroby. W przypadku leczenia prewencyjnego wystarczą same antybiotyki, ale w momencie występowania objawów potrzebne są również inne leki, dobierane indywidualnie. Antybiotykoterapia trwa zazwyczaj kilka tygodni, ale nie zawsze przynosi zadowalający skutek. W związku z dużą ilością objawów, w niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Borelioza to groźna choroba, dająca wiele objawów. W celu ograniczenia ryzyka zakażenia, zaleca się unikanie miejsc o dużym nasileniu pajęczaków, a także odpowiednie ubranie, które utrudnia kleszczom przedostanie się do ciała. Pomocne są środki odstrszające kleszcze, a w przypadku ukąszenie, jak najszybsze usunięcie szkodnika. Dzieki temu można uniknąć zachorowania.