Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu i do Europy Wschodniej został sprowadzony w połowie XX wieku jako roślina pastewna. Okazał się kłopotliwy w uprawie, więc wycofano się z tego z uwagi na zagrożenie zdrowia. Barszcz Sosnowskiego okazał się gatunkiem inwazyjnym, a porzucane uprawy spowodowały rozprzestrzenianie się barszczy Sosnowskiego na znacznych obszarach. Barszcz Sosnowskiego dorasta do 4 metrów, zacienia przestrzeń dla innych roślin i ogranicza dostępność terenu. W Polsce obowiązuje zakaz rozmnażania, hodowli i sprzedaż barszczu Sosnowskiego.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego

Młoda roślina wytwarza rozety liściowe o wysokości do ok. 30 cm. Po kilku latach w maju z rozety wyrasta łodyga z dużymi liśćmi, a kwiaty zebrane są w duże baldachimy. W lipcu wytwarzają się nasiona. Roślina, która kwitła, obumiera po sezonie.

barszcz sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia

W roślinie zawarty jest olejek eteryczny, który w kontakcie z barszczem może przedostać się na skórę. Oparzenia II i III stopnia powstają na skutek działania światła słonecznego, zwłaszcza ultrafioletu, nawet już kilkanaście minut po kontakcie z rośliną, ale może minąć również dłuższy czas. Reakcja na związki wydzielane przez barszcz Sosnowskiego może nasilać się w wyższych temperaturach (gorąco) i wyższej wilgotności powietrza oraz po spoceniu się. Objawy poparzeni to zaczerwienia i pęcherze z surowiczym płynem. Nasilają się w ciągu 24 godzin i trwają ok. 3 dni. Po ok. 7 dniach miejsca po oparzeniach ciemnieją i zachowują nadwrażliwość na ultrafiolet przez kilka lat.

Groźne dla zdrowia jest nie tylko dotykanie barszczu Sosnowskiego, ale również samo przebywanie w pobliżu rośliny. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą podrażniać drogi oddechowe i wywoływać wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek.

Jeżeli zdajemy sobie sprawę z kontaktu z barszczem Sosnowskiego, ale nie wystąpiły jeszcze objawy w postaci zaczerwienienia lub oparzeń, to trzeba zagrożone miejsca natychmiast ochronić przed słońcem. Jak najszybciej trzeba przemyć te miejsca wodą z mydłem i udać się do lekarza. Miejsce po kontakcie z barszczem trzeba chronić przed światłem jeszcze przez kilka dni. Zalecane jest stosowanie maści i kremów do zmian skórnych łuszczących się, wspomagających gojenie oparzeń, ran i przeciw świądowi.