Badanie krwi – na czym polega?

Morfologia krwi to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Pozwala ono zdiagnozować ogólną kondycję organizmu. Warto badać się regularnie. Co należy wiedzieć o morfologii? Jak się do niej przygotować? 

Zdrowie jest najważniejszą wartością, dlatego też bardzo ważne, by odpowiednio o nie dbać. Regularne wykonywanie podstawowych badań to jeden z najważniejszych kroków profilaktycznych, jakie powinniśmy podejmować. Jednym z takich badań jest właśnie morfologia krwi. Umożliwia ona zobrazowanie ogólnego stanu naszego organizmu. Z wyników dowiemy się między innymi o poziomie cukru, czy liczbie białych i czerwonych krwinek we krwi. Oczywiście diagnostykę można rozszerzyć także o wiele innych wyników. Możemy także skorzystać ze specjalnych pakietów dopasowanych do naszych potrzeb indywidualnych. 

Badanie krwi – kiedy należy je wykonać

Badanie krwi to jedna z czynności diagnostycznych, które zaleca się wykonywać regularnie, nawet gdy czujemy się doskonale. Profilaktycznie robimy zazwyczaj po prostu morfologię, obejmującą podstawowe wyniki. Takie badanie warto wykonać przynajmniej raz w roku, by mieć swój stan zdrowia pod stałą kontrolą. 

Bardzo często badania krwi są również wskazane przy diagnozie różnego rodzaju dolegliwości. W takim przypadku zazwyczaj lekarz zaleca ich wykonanie w celu między innymi wykluczenia konkretnych schorzeń. Dodatkowo morfologię krwi regularnie powinny wykonywać osoby cierpiące na choroby przewlekłe. 

Badanie krwi – jak przygotować się do badania

Proces przygotowania do badań krwi jest ściśle sprecyzowany. Należy przestrzegać tych zaleceń, gdyż w przeciwnym razie wyniki mogą być po prostu błędne, co w rezultacie skutkować będzie mogło niewłaściwą diagnozą. Przede wszystkim pamiętajmy, aby na 12 godzin przed pójściem do laboratorium, nie spożywać żadnych pokarmów. Zwykle nie jest to trudne, gdyż placówki takie działają w godzinach porannych. Co więcej, już na dzień przed badaniem unikajmy wysiłku fizycznego, alkoholu oraz posiłków tłustych. Więcej o badaniu krwi dowiesz się ze strony http://diag.pl/pacjent/badania-krwi/.

Badanie krwi – normy

Badanie morfologiczne ma na celu zdiagnozowanie różnych parametrów wchodzących w skład naszej krwi. Normy ich zawartości mieszczą się zwykle w określonym przedziale. Warto jednak pamiętać, że mogą się one zmieniać w zależności chociażby od płci, wieku, czy stanu zdrowia pacjenta. Dlatego też to zadaniem lekarza jest interpretacja takich wyników i stwierdzenie, czy mieszczą się one w normie, biorąc pod uwagę czynniki indywidualne. 

Badanie krwi – jak długo czeka się na wyniki badania?

Czas oczekiwania na wyniki badań krwi są zależne od kilku czynników. Przede wszystkim warunkują to badane parametry. Przy wykonaniu podstawowej morfologii, wyników możemy spodziewać się nawet po kilku godzinach. Wiele laboratoriów oferuje obecnie opcję przesłania takiej analizy drogą mailową, dzięki czemu nie musimy ponownie udawać się do placówki. Przy diagnozie niektórych parametrów będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Dotyczy to między innymi wybranych badań hormonalnych, czy tarczycowych. 

Badanie krwi – wyniki

Wyniki badań krwi są zazwyczaj dla przeciętnej osoby bardzo niejasne i niezrozumiałe. Wszystkie wartości zapisane są bowiem oznaczeniami powszechnie stosowanymi w medycynie. Ich samodzielne odczytanie mogłoby wiązać się z pominięciem ważnych szczegółów lub po prostu moglibyśmy zrobić to błędnie. Dlatego też z wynikami badań krwi najlepiej udać się bezpośrednio do lekarza. Przy morfologii wystarczy konsultacja z doktorem pierwszego kontaktu. Jednak przy badaniach kierunkowych warto skierować się do specjalisty z danej dziedziny medycyny.