Alkomat policyjny – bezpieczeństwo na drodze

Profesjonalne alkomaty cieszą się coraz większą popularnością. Wybierają je zarówno osoby prywatne, które chcą wiedzieć, czy mogą bezpiecznie wsiąść za kółko, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą zbadać trzeźwość pracowników. Jakie alkomat profesjonalny warto wybrać? Na co zwracać uwagę, wybierając urządzenie?

Alkomat policyjny – co to jest?

Alkomaty policyjne to urządzenia stosowane najczęściej podczas kontroli drogowych, przez służby mundurowe, do sprawdzania stężenia alkoholu w organizmie. Policja korzysta z alkomatów, które są wyposażone w sensor elektrochemiczny. Są niezawodne i niepodatne na czynniki, które mogą zakłócić pomiar tj. jedzenie czy dym papierosowy. Policja używa kilka typów alkomatów, tzn.

  • Alkomaty przesiewowe – służą do wstępnego zbadania kierowcy. Jeżeli wynik pokazuje, że kierowca pił alkohol, przeprowadzane są bardziej szczegółowe badania. Najczęściej mają ustnik, sygnalizują, czy przekroczony został limit alkoholu w wydychanym powietrzu, który w Polsce wynosi 0,2 promila we krwi.
  • Alkomaty elektrochemiczne wskazują dokładne wyniki, ich cechą jest odporność na błędy pomiarowe wynikające z czynników zewnętrznych.
  • Alkomaty dowodowe – to urządzenia stacjonarne, które pokazują dokładniejszy wynik, niż alkomaty przesiewowe. Wynik, jaki pokazuje alkomat dowodowy, może stanowić dowód w sprawach sądowych.

Jakie cechy wyróżniają profesjonalne alkomaty policyjne? 

Alkomaty policyjne to precyzyjne urządzenia, dzięki którym można określić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Są niezawodne i dużo dokładniejsze niż alkomaty półprzewodnikowe, dostępne w sklepach czy na stacjach benzynowych, spełniają rygorystyczne normy. Najdokładniejsze są urządzenia dowodowe, używane na komisariatach policji. Są wydajne, w ciągu godziny można przeprowadzić ponad 300 pomiarów, a dzięki dużej precyzji, uzyskane wyniki mogą być stosowane w sprawach dowodowych. Plusem alkomatów policyjnych jest szybkość pomiaru, wytrzymałość, pamięć pomiarów, a także wygodny, czytelny ekran i łatwość obsługi. Profesjonalny alkomat policyjny może być zasilany bezprzewodowo, bateriami lub wbudowanym akumulatorem.

Jakie alkomaty profesjonalne wybrać?

Aby mieć pewność, że ilość alkoholu pozwala na bezpieczną jazdę, warto wybrać policyjny alkomat elektrochemiczny. Uzyskany pomiar będzie dokładny i podobny do tego, jaki wyjdzie w czasie policyjnej kontroli. Ważne jest, aby urządzenie było prawidłowo skalibrowane i użytkowane zgodnie z instrukcją. Aby wynik był wiarygodny, nie należy dmuchać od razu po spożyciu alkoholu, ponieważ może to uszkodzić sensor. Należy odczekać co najmniej 10 minut i dopiero po tym czasie dokonać pomiaru. W przypadku, gdy wynik wyjdzie prawidłowy, dopuszczający do jazdy, należy wziąć również pod uwagę samopoczucie. Kac, ból głowy czy kłopoty z koncentracją są oznaką, że lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Szukając alkomatu dla siebie, warto sprawdzić, czy ma atesty i certyfikaty, a także zapoznać się z opiniami osób, które z niego korzystają. Duży wybór profesjonalnych alkomatów dostępny jest w sklepie internetowym alkopatrol.pl

Alkomaty policyjne dostępne są dla każdego, kto potrzebuje urządzeń, mierzących poziom alkoholu w organizmie. To dobry wybór i gwarancja bezpieczeństwa dla osób, którym zdarza się przesadzić z alkoholem, a także dla weryfikacji trzeźwości pracowników, np. kierowców, pracowników budowlanych, w transporcie itd.