Akupunktura – czy wiedza sprzed tysięcy lat sprawdza się w XXI wieku?
Zawartość podstrony
Leczenie tradycyjnymi metodami to ostatnio bardzo popularny temat, zrzeszający wokół siebie tyle samo entuzjastów, co sceptyków. W dobie internetowej globalizacji możemy z łatwością wymieniać się doświadczeniami z użytkownikami z całego świata bez wychodzenia z domu, a to owocuje rozkwitem alternatywnych sposobów na radzenie sobie z problemami, także tymi zdrowotnymi.
Leczenie tradycyjnymi metodami to ostatnio bardzo popularny temat, zrzeszający wokół siebie tyle samo entuzjastów, co sceptyków. W dobie internetowej globalizacji możemy z łatwością wymieniać się doświadczeniami z użytkownikami z całego świata bez wychodzenia z domu, a to owocuje rozkwitem alternatywnych sposobów na radzenie sobie z problemami, także tymi zdrowotnymi.
Coraz więcej osób przekonuje się do metod naszych przodków i stara się zaadaptować je do własnych potrzeb. Czy to dobra droga? Wszystko zależy od podejścia i zrozumienia tematu. Eksperymenty na własnym zdrowiu to zdecydowanie coś, czego robić nie wolno, dlatego wszelką wiedzę na temat tradycyjnych metod leczenia należy pozyskiwać wyłącznie z rzetelnych źródeł. Dziś przybliżymy sobie metodę leczenia, której początki sięgają ponad czterech tysięcy lat wstecz i odpowiemy sobie na pytanie, czy wiedza ta, może być przydatna dzisiaj, w dobie zaawansowanej technologii i inteligentnej medycyny. Pora porozmawiać, o akupunkturze!
Igłą w problem, czyli jak to robili starożytni Chińczycy?
Na hasło akupunktura większość z nas, nawet bez dogłębnej znajomości tematu wyobraża sobie setki cienkich igieł wbitych w ciało. Choć trzeba przyznać, że widok ten na pierwszy rzut oka nie wzbudza zaufania, to jego działanie zostało potwierdzone wielokrotnie, udowadniając tym samym, że w tym szaleństwie jest metoda.
No dobrze, ale jak to w ogóle działa? Starożytni Chińczycy wykorzystywali specjalne igły do nakłuwania pacjenta i leczenia wielu różnych schorzeń. Kluczem do skuteczności terapii nie były jednak same igły, a miejsce, w które je wbijano. Akupunkturę aplikuje się w miejscach powiązanych energetycznie z narządami wewnętrznymi tak, aby wyrównać pomiędzy nimi przepływ energii.
Przywrócenie energetycznej harmonii ma na celu wyeliminowanie wielu nieprzyjemnych objawów wynikających z zaburzeń przepływu energii. Specjaliści od akupunktury twierdzą, że pomaga ona nie tylko przy uśmierzaniu przewlekłego bólu, ale również przy problemach neurologicznych, żywieniowych czy nawet jako wsparcie przy leczeniu chorób psychicznych, w tym także depresji.
Czy leczenie doskonalone przez tysiące lat sprawdza się również dzisiaj?
Skoro wiemy już, czym jest akupunktura i na jakiej zasadzie działa, czas zadać najważniejsze pytanie – czy akupunktura w ogóle działa? Wiele wskazuje na to, że owszem i co więcej jest bardzo skuteczna. Pierwszym i najbardziej oczywistym dowodem na to jest oczywiście fakt, że metoda ta przetrwała próbę czasu. Gdyby skuteczność akupunktury była wątpliwa, zostałaby ona z łatwością wyparta przez inne metody leczenia przez całe tysiąclecia swojego istnienia, a ludzie najzwyczajniej w świecie by o niej zapomnieli. Tak się jednak nie stało, a akupunktura do dziś cieszy się popularnością na całym globie.
No dobrze, ale popularność rozwiązania nie zawsze stanowi dowód jego skuteczności, dlatego warto sięgnąć do źródeł najpewniejszych, czyli badań naukowych. Takich nad akupunkturą było sporo i, co ciekawe, ich wyniki nadal nie udowodniły ani nie obaliły ostatecznie skuteczności akupunktury. Część z badań, jak to opublikowane w Nizagara Online z 30 maja 2010 roku skupia się na najbardziej przyziemnych aspektach tej formy terapii i pokazuje, jak wbijane w ciało igły aktywizują adenozyny, czyli aminokwasy uwalniane w sytuacji urazu, aby złagodzić ból. A co z aspektem energetycznym i nieuchwytnej harmonii organizmu, na którą ma oddziaływać akupunktura? Tę kwestię ciężko zbadać przy pomocy dostępnych metod. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, koniecznie zajrzyj do tego artykułu dogłębnie wyjaśniającego, czym jest akupunktura na blogu All-med!