Adaptogeny dla sportowców – czy warto je stosować?

Kiedy intensywnie trenujemy jakąś dyscyplinę sportu, nawet najmniejsze polepszenie wyników może przynieść wielką satysfakcję. Jak tego dokonać? Z pomocą mogą przyjść nam naturalne substancje zwane adaptogenami. Co to są adaptogeny i które z nich mogą najbardziej zainteresować sportowców?

Co to są adaptogeny?

Adaptogeny to substancje pochodzenia naturalnego, przeważnie roślinnego, które mają pomóc organizmowi przystosować się do nowych, trudnych warunków środowiskowych, a także zniwelować skutki ich negatywnego działania. Adaptogeny działają na ludzki organizm pozytywnie, stymulując układ immunologiczny oraz stabilizując układ hormonalny i nerwowy. Działają także antyoksydacyjnie, czyli odmładzająco. Substancje adaptogenne działają holistycznie, przynosząc pozytywny wpływ na wielu płaszczyznach.

Adaptogeny pomagają zmniejszyć intensywność i negatywny wpływ stresu, poprawić koncentrację i refleks, zwiększyć jakość snu, a także usprawnić procesy regeneracyjne. Szczególnie ostatnia cecha bywa dla sportowców interesująca – wiadomo, jak istotną częścią treningu jest regeneracja, toteż jakiekolwiek jej uefektywnienie może być dla nas korzystną opcją. Treningi często są bardzo wyczerpujące – poszczególne adaptogeny mogą natomiast pozytywnie wpływać na wydolność organizmu czy chronić stawy przed przeciążeniami.

Najskuteczniejsze adaptogeny polecane osobom uprawiającym sport

Istnieje wiele gatunków roślin adaptogennych, które mogą pomóc w osiąganiu wyników sportowych. Najskuteczniejsze adaptogeny tego rodzaju to:

  • Żeń-szeń – roślina zawierająca w sobie saponozydy, ginsenozydy, związki fenolowe i wiele innych substancji chemicznych. Substancje te pomagają podnieść poziom energii, zwiększyć witalność, pobudzić układ odpornościowy do pracy, a także wpływają pozytywnie na wytrzymałość mięśni na wysyłek fizyczny
  • Lukrecja gładka bądź lukrecja chińska – w jej korzeniach znaleźć można liczne związki, takie jak kwas glicyryzynowy. Substancja ta pomaga przygotować organizm do walki, zwiększa energię i uodparnia na stres.
  • Cytryniec chiński – to roślina adaptogenna bardzo często stosowana w stanach zmęczenia psychicznego i fizycznego. Reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także wspomaga wątrobę.

Czy sportowcy rzeczywiście używają adaptogenów?

Istnieje wiele powodów, dla których włączenie adaptogenów do diety sportowców może okazać się bardzo dobrym wyborem. Wzmocnienie organizmu i usprawnienie procesów regeneracyjnych, które niesie za sobą ich stosowanie, to jeden z nich.

Istnieją liczne historyczne przykłady, które potwierdzają to, że stosowanie adaptogenów przez sportowców jest praktykowane. Przykładowo w roku 1972 na olimpiadzie w Monachium rosyjscy zawodnicy, którzy suplementowali adaptogeny przed igrzyskami, zdobyli w ich trakcie aż 99 medali. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie zawodnicy amerykańscy również oficjalnie stosowali preparaty wzbogacone adaptogenami, co zapewniło im aż 101 medali.

Wydaje się zatem, że adaptogeny to dobre wyjście dla osób trenujących różnorodne dyscypliny sportowe. Ich regularne stosowanie może pomóc nam podnieść swoje umiejętności, znacznie szybciej regenerować ciało oraz zwiększać wydolność organizmu.