Rola fizykoterapii w procesie leczenia kontuzji stawu kolanowego

Osoby aktywne fizycznie, jak i te, które po dłuższym okresie bierności zaczynają intensywnie trenować, narażone są na różne kontuzje, miedzy innymi stawu kolanowego. Mogą one wynikać także z fizjologicznych przeciążeń, czy otyłości. W leczeniu pomocna okazuje się fizjoterapia, której ważnym działem są zabiegi z fizykoterapii.

Co może spowodować kontuzję?

Staw kolanowy to najbardziej złożony staw w naszym organizmie, który najczęściej ulega kontuzjom, oraz jest bardzo podatny na zmiany zwyrodnieniowe. Jego konstrukcja jest skomplikowana, ale przy tym bardzo wytrzymała. Niestety, czasami może on odmówić posłuszeństwa, co najczęściej objawia się dolegliwościami bólowymi. Nie powinniśmy ich ignorować. Ból może oznaczać kontuzję stawu kolanowego, a uraz kolana może powstać z wielu przyczyn. Wśród najczęściej występujących kontuzji wymienić należy:

  • naderwanie i zerwanie więzadeł krzyżowych,
  • zapalenie ścięgien,
  • złamanie przeciążeniowe kości piszczelowej,
  • chondropatię – strukturalne uszkodzenia chrząstki,
  • zespół rzepkowo – udowy, tzw. chondromalacja rzepki
  • zapalenie ścięgien mięśni kulszowo-goleniowych i m podkolanowego
  • naderwanie więzadła przyśrodkowego i pobocznego,
  • uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego,
  • zapalenie pasma biodrowo-piszczelowego, tzw. kolano biegacza.

Ból kolana zawsze jest niepokojącym objawem i wymaga oceny specjalisty – ortopedy lub fizjoterapeuty. Czasami dolegliwości nie wiążą się z kontuzją, ale z problemami z prawidłowym funkcjonowaniem kolana, nadmiernym przeciążeniem w treningu czy z nadciągnięciem tkanek miękkich np.: więzadeł ścięgien, mięśni.

Fizykoterapia pomocna przy kontuzjach kolan

Zabiegi z zakresu fizykoterapii są bardzo pomocne w leczeniu kontuzji stawów kolanowych. Fizykoterapia wykorzystuje naturalne czynniki fizyczne do przywrócenia prawidłowej funkcji stawu. Stosuje się w niej takie czynniki jak światło, niska temperatura, woda, prąd elektryczny, pole magnetyczne i ultradźwięki. Do najpopularniejszych zabiegów z fizykoterapii należą; krioterapia, pole magnetyczne niskiej i wysokiej częstotliwości, laser biostymulacyjny i wysokoenergetyczny, elektroterapia (zabiegi interferencji, jonoforeza, prądy diadynamiczne, tens, jonoforeza, elektrostymulacja), ultradźwięki, terapia skojarzona. Wszystkie te zabiegi, mogą mieć zastosowanie w przypadku kontuzji stawów kolanowych, są one bardzo skuteczne, ponieważ eliminują stany zapalne i ból odczuwalny przez pacjentów. Fizykoterapia stanowi bardzo ważne uzupełnienie rehabilitacji, w której rolę istotną odgrywa terapia manualna, kinesiotaping, hydroterapia oraz kinezyterapia czyli ćwiczenia

Bodźce fizykalne, z których korzysta fizykoterapia, oddziałują na staw pojedynczo lub w ramach terapii skojarzeniowej. Zalecane jest to w przypadku dolegliwości bólów kolan, po urazach i zabiegach. Fizykoterapię można stosować jako podstawową metodę fizjoterapii albo jako uzupełniającą metodę przywracania zdrowia i sprawności stawów kolanowych.